Presenta el teu Treball de Recerca de Batxillerat i guanya premis!

 

Enginyeries@UPF, amb el propòsit comú de potenciar l'interès de l'alumnat de secundària en les àrees de la tecnologia i les matemàtiques, convoca cada curs els Premis UPF de Treball de Recerca en Enginyeria i Matemàtica Aplicada.

S'hi premiaran els dos millors treballs de recerca desenvolupats en qualsevol disciplina científico-tecnològica (ciències, tecnologia, matemàtiques, informàtica, etc.) realitzats en els centres de secundària públics, privats o concertats.

A més, els alumnes premiats obtindran, a més d'una quantia econòmica, el 50% de descompte en la matrícula de primer curs, en cas que accedeixin a qualsevol dels graus que ofereix Enginyeries UPF. El tribunal pot concedir fins a dos accèssits més, que també es premiaran amb el 50% de gratuïtat en la matrícula de primer curs. El lliurament de premis es farà en un acte públic on els finalistes presentaran el seu treball amb el suport de professors de la UPF.

 

Et perdràs aquesta oportunitat?

Participa-hi!

Bases del concurs  

Formulari d'inscripció

 

 

Per a més informació consulteu la web d’Enginyeries UPF o envieu un correu electrònic a l'adreça premis.etic@upf.edu. 

Guanyadors edicions anteriors:

Edició 2016-2017

Primer Premi

Aixeca't i camina Guillem Casadesús i Vila INS Antoni Torroja.

Segon Premi

Plàstic o fusta, tot és acústica: Acústica del clarinet. Irene Real. INS Miquel Bosch i Jover

Menció Premi del Públic

Aixeca't i camina Guillem Casadesús i Vila INS Antoni Torroja.

Accèssits

Proyecto NATS: Diseño de ropa inteligente. Alejandro Sánchez Barragán & Nil Torres Parellada . INS Mercè Rodoreda

Projecte de construcció d'un escenari destinat al festival d'Eurovisió a la ciutat de Barcelona. Iratxe Castosa Cabeza.  IES Puig Castellar

Edició 2015-2016

Primer Premi

Ariadna Clos i Patricia Muñoz,   “Cames Robotitzades: Automatic Halfbody WalkerEscola Sant Gervasi .

Segon Premi

Oriol Panadès,  “Il.lusions Tecnològiques”, INS Pius Font i Quer.

Menció Premi del Públic

Marc Sànchez, "Construcció d'un Vehicle Espia a Control RemotInstitut Ernest Lluch

Accèssits

Guillem Batlle, "El Robot Caminador" , Institut de Celrà

Gerard Castro, "Les Constants de la Naturalesa" ,  Institut Guindàvols

Edició 2014-2015

Primer Premi

ELGUETA I SERRA, HELENA “La matemàtica dels impulsos nerviosos”, Institut Jaume Balmes, de Barcelona

Segon Premi

BALAGUÉ DOBÓN, GUILLEM “YE ZHU, JIAQIANG”, Institut Front Marítim, de Barcelona

Accèssits

DE LA CRUZ PAGÀ, JOAQUIM  “MovMind: Una aplicació real d’una interfície cervell-ordinador”, Institut de Deltebre

MILESI VIDAL, ALEX “2048”, Col·legi Pare Manyanet, de Barcelona

Edició 2013-2014

Primer Premi

POZO I PLA, MARCEL “Per què no va volar el cargol aeri de Leonardo da Vinci?”, Escola IPSI, de Barcelona

Segon Premi

MAVLANKAR, ANIKET “Jo, robot”, Col·legi Immaculada Concepció, de Lloret de Mar

Accèssits

CORRAL FERNÁNDEZ, MARIA “El poder cerebral de la música. Relacions entre les adaptacions cerebrals dels músics i les habilitats cognitives”, INS Samuel Gili y Gaya, de Lleida

MARÍN LLAÓ, JOSEP “La realitat augmentada: una experiència real al Delta de l’Ebre”, Institut de Deltebre

Edició 2012-2013

Primer Premi

 VENTURA I ALSINA, PAU “Espiant les xarxes socials amb teoria de grafs”, Institut Pius Font i Quer, de Manresa

Segon Premi

DE PALAU I VINYOLES, ISAAC “Chromachine. El so de la llum”, Institut Josep Brugulat, de Banyoles

Accessits

LLUÍS SALVADÓ, FRANCESC  “Anàlisi de patrons acústics en la producció de crits humans”, Col·legi Sant Josep de Vedruna, de Tàrrega

SERRA ORTEGA, JOAN “Museu virtual de la Patum. Aplicació per iPhone”, Institut Pere Fontdevila, de Gironella

Edició 2011-2012

Primer Premi

CURTO ALONSO, JOAN “Disseny d’un sistema de gestió del trànsit urbà mitjançant algoritmes genètics”, Centre d’Estudis Fundació Prat, de Barcelona

Segon Premi

GELABERT ROMERO, ISMAEL “Música i matemàtiques: el dodecafonisme”, IES El Sui, de Cardedeu

Accèssits

BARBARÀ MIR, PAU “Bombolles de sabó. Estudi físic i experimental. Relacions amb l’arquitectura i el disseny”, Institut Montilivi, de Girona

BRAMON VINARDELL, EVA “Només és qüestió de sort?Estudi matemàtic i estadístic sobre els jocs d’atzar”, IES Pere Alsius i Torrent, de Banyoles

CARRERES GARRIGA, MARC “Quina física hi ha darrera de les joguines?”, Institut Montserrat, de Barcelona

MILESI VIDAL, ERIC “Integración numérica”, Col·legi Pare Manyanet, de Barcelona

OLLER SÁNCHEZ, JORDI “Construcció d’un coet”, Escola Meritxell, de Mataró

   

Edició 2010-2011   

Primer Premi

ALET PUIG, FERRAN “Generating Functions and Searching Automata” Centre Aula Escola Europea, de Barcelona

Segon Premi

CUESTA i MUSSARRA, HELENA “Composició musical i atzar”, Institut El Sui, Cardedeu

Accèssits

CANALS SEIX, ONA “Robots humanoides: Construcció i disseny d’algorismes de control”, IES La Garrotxa, Olot

CIURANS OSET, MARINA “Nikola Tesla, un visionari incomprès”, IES Menéndez y Pelayo, Barcelona

ESCUDERO VERICAT, JOAN MARC “El poder de la forma”, IES Joaquín Bau, Tortosa

LUNA i PERELLÓ, RAIMON “Determinació de l’òrbita de l’asteroide 85989 (1999 JD6)”, IES Maragall, Barcelona

REYES GONZÁLEZ, CRISTIAN “De begudes refrescants a energia renovable”, IES Pere Fontdevila, Gironella.

Edició 2009-2010

Primer Premi

SARA ARGERICH BERGADÀ “Prototip d’un senzill braç robòtic capaç de donar menjar a un usuari”, IES Guissona, Guissona

Segon Premi

ALEXANDRE SERRA LANAO “Estudi de les condicions acústiques de l’escola: soroll ambiental i intel•ligibilitat de la paraula a les aules”, Escola Sant Gregori, Barcelona

Accèssits

GLÒRIA CASTELLVÍ LINDE “Cadenes de Markov aplicades a la producció d’un viver”, Institut Maragall, Barcelona

GUILLEM BENOSA ESPINET “Disseny i simulació d’un Flying Wing”, Institut Leonardo da Vinci, Sant Cugat del Vallès

MARCEL FARRÉS FRANCH “Música, ment i cor”, IES Rafael de Campalans, Anglès

FABIÀ SERRA ARRIZABALAGA “Disseny i implementació d'un sistema interactiu sonor”, Institut El Sui, Cardedeu

JORDI BOIX BARÓ “Creació d'un pàrquing robotitzat”, GEM Fundació Privada, Mataró.

Edició 2008-2009 

Primer Premi

MANEL MATEU CASAN “Els fractals en l'estudi tumoral”, IES Samuel Gili i Gaya, de Lleida

Segon Premi

OSCAR SALAS MESTRES “GPS, un localizador”, Lestonnac l'Ensenyança, de Lleida

Accèssits

JORDI CEBRIÁN ALONSO “Control industrial d'un ascensor”, Sagrada Família-Horta, de Barcelona

SERGI SABALLS VILÀ “Meteotek08 - Sonda Meteorològica” IES La Bisbal, de La Bisbal de l’Empordà

FERRAN BROSA PLANELLA “Disseny i construcció d'un vehicle no contaminant propulsat per hidrogen” IES-SEP La Garrotxa, d’Olot

Edició 2006-2007

Primer Premi

ORIOL LOZANO CARBASSÉ “Nombres Primers: Anàlisi de la Complexitat”, Aula Escola Europea, de Barcelona

Segon Premi

DAVID GUILLÉN FANDOS “Tàrraco: Creació d’un joc d’ordinadors”, Col•legi Sagrat Cor de Tarragona

Mencions honorífiques

MIQUEL FERNÁNDEZ PÉREZ i PAU LAFOZ GASULLA: “La Torre de Hanoi, construcció d’un braç robot”, del IES – SEP Lacetània, de Manresa

XAVIER MARIMON SERRA “Anàlisi experimental i simulació numèrica del comportament acústic de la Campana Caterinoia de la Catedral de Solsona (Lleida)” del IES Ausias March, de Barcelona.