Concurs de traducció 2003 Concurs de traducció 2003

Tercer Concurs de Traducció coorganitzat per: La Facultat de Traducció i Interpretació de la Universitat Pompeu Fabra L'Association des Professeurs de Français de Catalogne

(29 de març del 2003)

 

I. Presentació general

Aquest concurs està destinat als alumnes d'ensenyament secundari de les escoles catalanes d' ESO i Batxillerat així com als alumnes de les Escoles Oficials d'Idiomes, Instituts estrangers i acadèmies,. La seva finalitat és la promoció de les llengües estrangeres a les escoles catalanes. El concurs vol ser una festa de les llengües estrangeres considerades com de menor importància per alguns sectors de la societat.

El concurs està organitzat en quatre combinatòries i tres agrupacions, amb un total de dotze categories

  • Batxillerat (alemany/català)
  • Batxillerat (alemany/castellà)
  • Batxillerat (francès/català)
  • Batxillerat (francès/castellà)
  • ESO (alemany/català)
  • ESO (alemany/castellà)
  • ESO (francès/català)
  • ESO (francès/castellà)
  • EOI/Instituts (alemany/català)
  • EOI/Instituts (alemany/castellà)
  • EOI/Instituts (francès/català)
  • EOI/Instituts (frances/castellà)

 

II. Evolució entre el primer i el segon Concurs de Traducció

El concurs 2000-2001 va congregar a l'Edifici Rambla de la Universitat Pompeu Fabra 57 alumnes procedents de 13 escoles catalanes, en la seva majoria de Barcelona o de la proximitat de Barcelona. El concurs 2001-2002 va congregar alumnes de tota le geografia catalana. El concurs 2002-2003 confirma aquesta apertura afegint-hi instituts de Castellò i de les Illes Balears.

 

Alliance Française Sabadell
SABADELL
 
Col·legi Aura
LA CANONJA
Col·legi Escorial
BARCELONA
Col·legi Maristes La Immaculada
BARCELONA
Col·legi Sagrada Familia
SABADELL
Col·legi Sagrat Cor
EL VENDRELL
Col·legi Sant Josep
SANT FELIU DE GUÍXOLS
Col·legi La Salle Figueras
FIGUERAS
Col·legi Sant Miquel
MOLINS DE REI
Colegio Aléman de Barcelona
ESPLUGUES DE LLOBREGAT
EOI del Maresme
MATARÓ
EOI de Lleida
LLEIDA
Escola Betania-Patmos
BARCELONA
Escola El Cim
TERRASSA
Escola Infant Jesus
BARCELONA
Escola La Salle
BARCELONA
EOI de Sabadell
SABADELL
EOI de Castellón
VINARÒS
Escola Pia Santa Anna
MATARÓ
Escola Salesiana Máre de Déu
SANT BOI DE LLOBREGAT
Escola St Gervasi
MOLLET DEL VALLÈS
IES "Màrius Torres"
LLEIDA
IES Bisbe Berenguer
L'HOSPITALET DE LLOBREGAT
IES Cap Norfeu
ROSES
IES Carles Vallbona
GRANOLLERS
IES Ciutat de Balaguer
BALAGUER
IES Damià Campeny
MATARÓ
IES de Cassà de la Selva
CASSÀ DE LA SELVA (GIRONA)
IES Domènech i Montaner
BARCELONA
IES Els Alfacs
SANT CARLES DE LA RÀPITA
IES Estela Ibérica
STA. PERPÈTUA DE MOGODA
IES Gabriel Ferrater
REUS
IES Illa dels Banyols
EL PRAT DE LLOBREGAT
IES Jaume I
SALOU
IES Jaume Vicens Vives
GIRONA
IES Joan Boscà
BARCELONA
IES Joan Fuster
BARCELONA
IES Maragall
BARCELONA
IES Miramar
VILADECANS
IES Puig-Reig
PUIG-REIG
IES Ramon Muntaner
FIGUERAS
IES Sa Pobla
SA POBLA (MALLORCA)
IES Serra de Marina
PREMIÀ DE MAR
IES Serra Llarga
BLANES
IES Sant Hilari
SANT HILARI SACALM
Institut Française de Barcelone
BARCELONA
Lycée Francaise de Barcelone
BARCELONA
Providencia del Corazón de Jesús
BARCELONA

 

Un total de 348 alumnes es van inscriure a la prova mitjançant els seus professors i van venir a l'Edifici Rambla de la Universitat Pompeu Fabra o a l'Escola Oficial d'Idiomes de Lleida que, gràcies a la gentilesa del seu director, el professor Zaballos, va servir de centre d'examen.

Participants: 348 en les categories

161 BATXILLERAT i EOI (46.26% del total)

i 187 en la categoria ESO (56,73% del total)

259 candidats en francès (121 BATXILLERAT/EOI i 138 ESO)

i 89 en allemand (40 BATXILLERAT/EOI et 49 ESO);

Increment respecte del curs 2001: 104.86% en francés i 181.63% en alemany.

 

III. Col·laboracions

La iniciativa d'aquest concurs és de la Facultat de Traducció i Interpretació de la Universitat Pompeu Fabra i de l'Association des Professeurs de français de Catalogne. Aquesta iniciativa compta des de l'inici amb el suport actiu de la Universitat Pompeu Fabra, de l'Institut Français, del Goethe Institut, i de l'Escola Oficial d'Idiomes de Lleida, que es va encarregar de l'administració de la prova al seu àmbit geogràfic.

El lliurament dels premis, que va tenir lloc el dissabte 10 de maig de 2003, a l'Edifici Rambla. L'acte va ser presidit pel Doctor Tomàs de Montagut i Estragués Vicerector de Relacions Institucionals, que va donar la benvinguda als participants en nom de la Université Pompeu Fabra, per la Doctora Pilar Estelrich Arcè, Degana de la Facultat de Traducció i Interpretació, la Senyora Carolina Vicente, Presidenta de l'Association des Professeurs de français de Catalogne, el Senyor André Rochais, en representació del Senyor Consul General de França, et per la Doctora Ulrike Tontsch, Directora du Goethe Institut de Barcelona.

El Senyor Rochais, en representació de l'Institut français de Barcelone a atorgat tres premis especials de traducció a partir del francès:

Primer premi: Serra Picamal Xavier

Segon premi : de Dalmases María- Luisa

Tercer premi: Palacios Blanco Sofía

IV. Conclusions

El concurs de traducció permet demostrar la vitalitat dels estudis del francès i del alemany a les institucions escolars catalanes en un moment de reestructuració; de la ensenyança en general i de la ensenyança del idiomes en particular. Permet als professors del secundari fomentar la motivació dels alumnes per les llengües estrangeres. Permet demostrar als pares de alumnes que la ensenyança impartida pels professors del secundari en les col·legis i els instituts és una ensenyança de qualitat i conscienciejar pares i futurs estudiants de les possibilitats de continuïtat de formació en llengües estrangeres després de la formació en el secundari

V. resultats del concurs 2003

 

ESO: francès- català

Primer premi: Galter Sánchez Mariona

Segon premi: Sola González Gemma
Tercer premi: Saumell Mendiola Anna

 

Diploma

Adrià Reventós Anna - Albert Fàbregas Sònia - Arregui Mostazo Jasmina - Bayés Quer Alba - Blanch Clusella Daniel - Broo Laura - Canadell Arboledas Maria - Carisa Andrades Alberto - Carnès Vendrell Anna - Casado Espinosa Miquel Àngel - Castañer Carrión David - Clusa Capell Albert - Colomina Serrats Cristina - Cos Roig Marta - Costras Sandra - Dagà Gómez Ferran - El Bouchikhi Abdolali - Font Alba Yasmina - Fortuño Olcina Germán - Galán Bertán Mariona - Galdón Pruna Anna - Guash Estévez Irene - Gil Sonia - Gil Coronado Yanira - Grané de Dalmau Marc - Herzog Diaz Laura - Hospital Ramón Núria - Jarque Soler Joan - Jiménez Ortega Mario - Lecina Josep - León Perez Paula -Malivern Brosa Thaïs - Merino Ruiz Maria Carmen - Morán Jiménez Estefanía - Nadal Disla Marta - Noblon Gibert Pol - Ollè Giberga Mònica - Ortiz-Quintana Escardívol Helena - Perera Naya Núria - Pérez Vilalta Alba - Pujol Núria - Quintana Sais Laura - Ramón Jimenez Arnau - Reynaldos i Sistané Elisenda - Roca Garcia Isabel - Sáenz Duart Gemma - Selga i Ruiz Anna - Serón Bosch Elisabet - Serra Tejero Sandra - Triviño Massó Carles - Valent Casas Sílvia - Valls García Bàrbara - Valls Roca Carla - Vaquero Sala Anna - Vilà Natàlia - Viñas Soriguera Pau - Viñolas Solès Mariona

Atestació de participació

Alba Granados Jordi - Artigas Oliveras Carme - Alonso Jiménez Verónica - Boada Plà Oriol - Blasco Mir Isaac - Campderrós Calavia Silvia - Catalán González Laura -García Leal Iván - Guash Ferré Marta - Gutiérrez Català Judit - Iglesias González Paula - Iglesias Serratosa Jana - Jané Orpí Elisenda - Laguarta Alcanaz Eva - Llauró Portell Aida - Manzano González Keren - Mauri Porquet Montserrat - Maymí Clariarana Joan - Moragas Serra Marina - Nistal Reina Sara - Piqué Busqué Anna - Roig Monzonís Marta - Solé Garrido Marta - Soriano Saura Rocio - Viñas Gómez Núria

 

ESO Francès - Castellà

Primer premi: García Bel Marta

Segon premi: Martí Gutiérrez Luis
Tercer premi: Fernando Muvuma Deucalino

 

Diploma:

Aguiló Sagristà Olga - Alarcón Vilardell Sandra - Albaladejo Calvo Laura - Albero González Raquel - Almenta Muñoz Arantza - Antohì Cràcium Maria - Brossa Herrera Maria - Cirera Andreu Marc - Corominas Bosch Cristina - Corominas Riqué Sílvia - Cortés Marina Claudia - Delgar Dachs Alejandro - Girbent Gonzàlez Jéssica - Gonzalez Bonilla Dara - Gual Martín Montse - Guiluz de los Reyes Alba - Manzaneres Laya Andrea - Muñoz Sanchez Judit - Pacho Millán Laura - Pérez Cortés Sílvia - Pérez Villegas Laura - Pujol Bello Ester - Pulido Martínez Alba - Ródriguez Borràs Montse - Román Figueras Nerea - Ruiz Perna Iris - Sala Hojman Ada - Sánchez Amurgo Jennifer - Soley Martínez Alexandra - Vázquez Álvaro - Vázquez de Parga Cora Patricia

Atestació de participació

Aguilar Vidal Alexandra - Calzadilla Ortiz Lorena - Campaña Liñán Antonia - Esteve González Elisabet - Esteve Llambias Maria - García Alcántara Míriam - Gay Rodríguez Lluna - Granados Annal Pilar - Hervàs Olivé Sergi - Linares Bayo Marina - Martínez Scheuerlein Ana Elena - Medina Torrent Míriam - Mendoza Parías Gemma - Monleón Ruiz Mireia - Montilla Suñe Cintia - Puchol Pascual Ferran - Vallés Bazan Maite - Vera i Jimenez Alba - Verjaga Reales Tania

 

Batxillerat - francès - Castellà

Primer premi: de Dalmases María- Luisa

Segon premi: Palacios Blanco Sofía
Tercer premi: Moreno Carranza Cinta

 

Diploma:

Agra Pérez Patricia Irene - Alonso Hernández Patricia - Andreu Guinjoan Dolors - Balcells Castellanos Sílvia - Boixadós Medina Àngels - Bonals Hidalgo Núria - Campos Juárez Laura - Cantó Estany Jordi - Carrasco López Maria Carmen - Cassagne Van Asperen Christie - Frasquier Esteller Marta - Garcia Clair - Garcia Falcó Gabi - Jiménez Fernández Laura - Jiménez Sergio - Juan Vilanova Gerard - Llamas Toro Débora - Martínez Ramos Sònia - Montforte Mercado Ana - Moràm Biec Natàlia - Pérez Sillero Judith - Pizarro Pino Ana - Raya Dama Elisabeth - Romero Gutiérrez María - Rubio Román Andrés - Saravia Lacarcel Gemma - Segura Guzmán Chelo - Serra Gómez-Nicolau Marcos - Serra Gómez-Nicolau Néstor - Sinués Micó Tamara - Solanellas Lorca Olga - Stefanut Nicoletta - Tello Babiano Angel - Trèmols Malia Ferran

Atestació de participació

Candini Díaz Toni - Carreño Cerrillo Laura - Charqui El Janari Dina - Janowski Cirugeda Aton - Narváez López Tamara - Pedrico Paniagua Marta - Potí Jové Emma - Rabadáu Sedeño Vanessa - Real García Verónica - Rebolledo Sánchez Blanca - Rodriguez Tejeno Marina - Rojas Molina Abraham - Soria Segura Patricia - Teixidor Olmo Ivette - Vélez Sabater Anna - Yuste Bielsa Silvia - Zafra Márquez Sandra

 

Batxillerat francès - català

Primer premi: Serra Picamal Xavier

Segon premi: Grau i Andrés Nàdia
Tercer premi: Comas i Espona Meritxell

Badal León Laia - Blanco Pina Cristina - Boladeres Faura Núria - Carme Fischer Katherine - Casamiquela Gracia Marta - Castarnado Muñoz Esther - Colom Garcia Ingrid - Corominas Pardàs Daniel - Escuain Anderson Ricard - Gorba i Cabré Laura - Hoeffnagel Moll Elena - Lola Choni Anna Maria - Masó Danés Eva - Maspoch Ondiviela Anna - Romeu Fontseca Montse - Ruiz Raga Sonia - Saget Fernández Paco - Sánchez Jiménez Raquel - Sota Sansalvador Helena - Torrubia Zaurin Júlia - Zahir Kenza - Zanet Ancuta

Atestació de participació:

Abadia Pastor Marçal - Blasco Parente Eva - Bou Carbajo Regina - Carreras Bonet Alícia - Casanellas Vilageliu Júlia - Fontseré Obis Marta - Lite i Diví Anna - Mosella Gonzàlez Mireia - Peraire i Selva Mariona - Plantach Soto Sílvia - Rabasa Yrla Mariona - Sala Capdevila Silvia - Selga Guibernau Mariona - Tort Gay Núria - Vilanodona Vilà Laura

 

EOI francès - català

Primer premi: Albert i Varela Mireia

Segon premi: Alario Ventura Cristina
Tercer premi: Segarra Mullerat Montserrat

Diploma:

Blanco Blanco Marcos - Espart Herrero Laura - Expósito Garcia Sílvia - Ferrer Puig Anna - Falcó Ibañez Anaís - Guixé Cirera Montse - Palau Boté Carles - Pérez i Borbonés Meritxell - Prada Domenech Anna Maria - Ramos Rodriguez José - Rodríguez Penya Miryam - Sabaté Balagueró Sílvia - Tremosa Llurba Jordi - Ubalde Barló Josep Miquel - Valls Mayoral Celia - Vega Gratacòs Anna - Vilajosana i Badia Marta

 

EOI francès - castellà

Primer premi: Español Raidó Magdalena

Segon premi: Cori Arté Remolá
Tercer premi: Gómez Gimeno Maria del Mar

Diploma

Domenech Codina Maria Assumpció - González Vilá Maria Antonia - Molina Martín Cristina - Puértola Garcés Maria Lourdes

 

ESO Alemany - Català

Primer premi: Moros Español Sílvia

Segon premi:Giribet i Ortiz Marta
Tercer premi: Puig-Pey Comas Pau

Diploma:

Almansa Cifuentes Meritxell - Andrés Fuentes Marc - Basolí Agustina Cristina - Bassó Xalabardé Enric - Bochaca Mateo Joaquim - Borruey Folch Sergi - Broo Laura - Broto Dexeus Paula - Cabana Jiménez Laura - Cañas Ochoa Elena - Castells Pérez Mireia - Colominas Pous Marc - Cortada Icart Marina - Cots Salleras Gerard - Galian Gay Mireia - García Ferrer Marta - Masdeu Placias Marina - Minguillón Planell David - Nòbrega Andrés Núria - Piqueras Moya Ángel - Raso Navarro Nadia - Sánchez Díez Sergi - Segalés Ruig Marc - Tarrés Guasch Gemma

Atestació de participació

Badia Bernandes Jéssica - Jofre Herrero Ferran - Ros Llonch Meritxell - Serra Daví Laia

 

ESO alemany - castellà

Primer premi: Marro Sánchez Iñaki

Segon premi: Martínez Scheuerlein Ana Elena
Tercer premi: Díaz Díaz Germán

Diploma:

Carreras Marín Clara - Company Messa Joaquim - León-Salas Tirado Pablo - Luque León Desirée - Marcó García Núria - Mateos Valls Alba - Mestres Sanjaume Cristina - Rodríguez Gómez Laura - Salas Rodríguez Robert - Serrano Olmos Minerva - Soler del Àquila Cristina

Atestació de participació

Reina López Joan Manuel - Sánchez Montero Marta - Simón Julve Rubén - Torrents Espinosa Roser

 

Batxillerat Alemany- Castellà

Primer premi: Pallí Damunt Maria Rosa

Segon premi: Sakai Koch Katia
Tercer premi: Tobar Saiz Lidia i Benedí Díaz Miriam

Diploma:

Carme Fischer Katherine - Ferrer Xandri Teresa - Karmann Pons Christian - Lange Hervas Simon - Les Farré Marina - Perearnau Malia Mar - Rubio Peralt Gabriela - Schiller Pizarro Sonia - Tremosa von Gienanth Lorenzo

Atestació de participació

Andrés Martí Sofia - Bartolomé Pérez Edgar - Cano Jurado Míguel - Pascual García R. Isabel - Richarte Rubio Rubén

 

Batxillerat Alemany- Català

Primer premi: Armengol Royo Marta

Segon premi: Del villar Santaella Anna

Tercer premi: García Tarruell Júlia

Diploma:

Bosch Martínez Xavier - González Hernández Anna Daysi - Guañabens Mayol Núria - Llena Gonfaus Silvia - Masip Perpinyà Adrià - Sacares Seguí Maria del Mar - Serra Perramon Miquel

Atestació de participació

Crespí Rayó Antoni - Godino Martínez Laura - Gual Bennassar Jaume - Méndez Peral Cristina - Mir Payeras Pedrona Isabel - Ribas Pericàs Francina - Serra Soberats Margalida - Socias Forteza Sebastiana

 

EOI alemany - castellà

Premi: Vidal Fernandez Maribel

Diploma:

Gil Vinardell Montserrat - Martinez Safont Inma

 

EOI alemany - català

Premi: Salicrú i Lluch Andreu