Atrás 13/06/2019: International Seminar "Collateral Consequences and Recidivism in the Digital Age"

El seminario tendrá lugar el próximo Jueves13 de Junio de 2019 en la Universitat Pompeu Fabra.
04.05.2019

En el seminario participaran:

• Alessandro Corda (Lecturer. Queen’s University Belfast).
  • Clara Cortina (Associate Professor. Department of Political and Social Sciences. UPF).
  • Andrew Henley (Assistant Professor of Criminology. University of Nottingham).
  • David Kirk (Professor of Sociology. University of Oxford and Nuffield College).
  • Sarah Lageson (Assistant Professor. Rutgers School of Criminal Justice).
  • Elena Larrauri (Professor of Criminal Law and Criminology. UPF)
  • Josep Lluís Martí (Associate Professor in Philosophy of Law. UPF).
  • Jorge Rodriguez-Menes (Associate Professor. Department of Political and Social Sciences. UPF).
  • Marti Rovira (Postdoctoral Research Fellow in Sociology and Criminology. University of Oxford).

Se puede acceder al programa del seminario aquí.

Si se quiere assistir al seminario, por favor, envien un correo a: [email protected]

Categorías:

ODS - Objetivos de desarrollo sostenible:

Els ODS a la UPF