Campus del Poblenou

Espai destinat a pràctiques relacionades amb la manipulació directa d’estacions de treball, equipament de xarxa de coure i de fibra òptica i hacking ètic. Tots els ordinadors d’aquesta aula es troben a dins d’una xarxa aïllada de la resta del campus, sense restricció de tràfic i sense protecció contra atacs. Està equipat amb commutadors (switchs), enrutadors (routers) i terminals de línia òptica (OLTs) configurables.
A petició del personal docent, es disposa de dos servidors físics pel desplegament de màquines virtuals.

Equipament

Estacions de treball

  • 22 ordinadors:
    • Sistemes operatius Windows 10 i Ubuntu 18.04
    • Processador Intel Core i5, 8GBs de RAM, disc SSD, pantalla de 22".

Equipament de xarxes de coure

  • 11 switchs:
    • 6 switchs de 10 ports Gigabit PoE Cisco SG 350
    • 5 switchs de 24 ports 10/100 Cisco Catalyst 2950
  • 11 routers:
    • 6 routers Cisco 4321 series
    • 5 routers Cisco 2800 series
  • Cables directes, creuats, serials i de consola
  • Material per a muntar cables Ethernet:
    • 10 crimpadores per connectors RJ-45
    • Connectors RJ-45 amb fundes
    • 150 m de cablejat Ethernet Cat 6

Equipament de fibra òptica:

  • 3 OLTs Ubiquiti amb 4 ports PON i 1 port SFP+:
    • Cadascuna amb 2 transceptors GPON
    • Cadascuna amb un transceptor RJ-45-SFP
  • 4 splitters 1x4 SC/APC monomode símplex
  • Adaptadors SC/PC i SC/APC monomode símplex
  • 9 atenuadors:
    • 6 atenuadors 15 dB SC/PC monomode símplex
    • 3 atenuadors 25 dB SC/PC monomode símplex
  • 18 fuetons de fibra òptica:
    • 9 fuetons amb connectors SC/APC-SC/APC monomode dúplex
    • 5 fuetons amb connectors SC/UPC-SC/APC monomode dúplex
    • 4 fuetons amb connectors SC/PC-SC/APC monomode dúplex
  • Material per muntar fuetons:
    • Bobina de 300 m de fibra òptica monomode dúplex
    • Components connectors SC/PC monomode símplex
    • Components connectors SC/APC monomode símplex

A més a més, al taulell de préstec, hi ha disponibles dispositius configurables i material (ONTs, maletins per muntar fuetons, medidors òptics, firewalls, punts d’accés, càmeres de vigilància i raspberry pi). 

 

 

Adreça

Campus del Poblenou
Àrea Tallers

Reserves

  • Si ets PDI, adreça't a la secretaria de l'ESUP.
  • Si ets estudiant i estàs matriculat en una assignatura autoritzada, adreça't al taulell de préstec audiovisual de la Biblioteca/CRAI.

Vols llogar l'espai?

Lloguer d'espais i equipaments